Zaniemyśl kusi walorami natury i architektury

Standard

Wieś Zaniemyśl to niepozorne letnisko, położone niedaleko stolicy wielkopolski – Poznania. Na terenie gminy znajduje się jezioro Raczyńskie wraz z przyległymi do niego ośrodkami wczasowymi i domkami letniskowymi. Gmina żyje głównie z turystyki i rolnictwa. Całkiem dobrze rozbudowana w tym miejscu jest baza noclegowa. Jezioro zachęca do wypoczynku nie tylko okolicznych mieszkańców ale osoby przybywające niemal z całej Polski. Znajdziemy tu noclegi o różnorodnym standardzie. Nie brak na terenie gminy luksusowych hoteli, nie brak również kwater prywatnych ➡www.meteor-turystyka.pl/noclegi,zaniemysl,0.html – wybór jest spory, jak na tak małe miasto.

Gmina kusi przede wszystkim amatorów aktywnego wypoczynku. Przecina ją co najmniej kilka szlaków turystycznych, o różnym stopniu trudności. Wędrując wzdłuż nich można zapoznać się z najpiękniejszymi zabytkami okolicznych miejscowości. Na terenie znajdziemy wspaniałe warunki do uprawiania wędkarstwa, tenisa czy sportów wodnych. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt. W okresie letnim sporą atrakcję stanowi również linia kolejki wąskotorowej. Obecnie kursuje ona jednak głównie w wakacje i prowadzi z Zaniemyśla do Środy Wielkopolskiej. Samo miasteczko przyciąga zabytkową zabudową i wspaniałym jeziorem Raczyńskim. To idealna baza wypadowa dla mieszkańców Poznania.

Zaniemyśl może się pochwalić długą i trudną historią. Już w XIII wieku jego mieszkańcy stoczyli bitwę z krzyżakami. Brali również udział w postaniu wielkopolskim – jedynym wygranym przez polaków. Na część tego wydarzenia postawiony jest w centrum gminy Pomnik Ryszarda W. Brewińskiego – bohatera walk niepodległościowych oraz Pomnik Powstańców Wielkopolskich na plantach. Ponadto możemy podziwiać zabytkowy kościół p. w. Niepokalanego Serca NMP, powstały pod koniec XIX wieku. Z kolei z początku XX wieku pochodzi kościół p. w. św Wawrzyńca. Został on zbudowany przez Józefa i Laurę Jaraczewskich. W tym właśnie kościele spoczywa Edward Raczyński – legendarny właściciel Zaniemyśla, który popełnił spektakularne samobójstwo. Do kościoła przylega cmentarz ewangelicki. Ostały się też tylko pojedyncze nagrobki i dwie kaplice. Dzisiaj gmina stawia przede wszystkim na aktywny wypoczynek. Liczne ścieżki rowerowe i piesze pozwolą na spokojne zapoznanie się z największymi walorami przyrodniczymi gminy. Warto wybrać się na przejażdżkę wokół Jeziora Raczyńskiego szlakiem prowadzącym nad Wartę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>