Walory krajobrazowe i przyrodnicze Mikoszewa

Standard

Mikoszewo to niewielka miejscowość znajdująca się w województwie pomorskim. To, co wyróżnia wieś to położenie, zlokalizowana jest bowiem tuż nad przekopem Wisły. To właśnie tutaj swój początek bierze Mierzeja Wiślana. Z miejscowości można przedostać się do Świbna, między tymi miejscami kursuje prom. Przez Mikoszewo przebiega też linia kolei wąskotorowej. Prowadzi ona do Sztutowa i Nowego Dworu Gdańskiego. Choć dzisiaj wieś słynie głównie ze swoich walorów turystycznych, to nadal zachowała swój wiejski charakter. Wieś turystom ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji.

Najważniejsza jest rzecz jasna plaża. Jej walory doceniane są zarówno przez turystów krajowych jak i zagranicznych. Szeroka, piaszczysta z przepięknym krajobrazem i bogactwem natury. Noclegi w Mikoszewie należy rezerwować tak, by znajdowały się one jak najbliżej plaży. Baza noclegowa oferuje przede wszystkim wolne pokoje w kwaterach prywatnych i gospodarstwach agroturystycznych. W internecie pod adresem: noclegi w Mikoszewie (meteor) można przeglądać poszczególne oferty z dokładnym opisem i zdjęciami. Tuż nad plażą w Mikoszewie położone są ponadto luksusowe apartamenty, ośrodki wypoczynkowe czy pensjonaty.

Potwierdzeniem występującego tu bogactwa natury jest utworzony w 1991 roku Rezerwat Mewia Łacha. To wyjątkowe siedlisko unikalnych i chronionych gatunków ptaków jak na przykład rybitwy czubate. Po terenie ponad 150 hektarów można poruszać się wyłącznie wyznaczonymi ścieżkami. Zresztą również walory krajobrazowe Mikoszewa zapierają dech w piersi. Mikoszewo to ciągle wioska rybacka, czego najlepszym dowodem jest przystań rybacka – bardzo prymitywna, bez jakiejkolwiek zabudowy. Statki rybackie w tym miejscu cumują już od końca XIX wieku. Osoby uwielbiające starą architekturę w Mikoszewie powinny koniecznie zobaczyć Dom Podcieniowy z XIX wieku. Jest to historyczny dowód na to, że niegdyś Mikoszewo było kolonizowane przez holenderskich osadników. Ten styl zabudowy, zwany dzisiaj przykładem zabudowy żuławskiej, jest charakterystyczny dla holenderskich mennonitów. Do dzisiejszego dnia miejscowość nie doczekała się stałego połączenia z Świbnem. By pokonać przekop Wisły należy skorzystać z promu. Kursuje on jedynie w okresie letnim pomiędzy majem i październikiem w godzinach od 5 do 22. Przeprawa promem zwłaszcza z dziećmi może im dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>