Wakacje na Pojezierzu Kaszubskim w Kościerzynie

Standard

Kościerzyna to malownicza miejscowość położona na Pojezierzu Kaszubskim. Liczne jeziora sprawiają, że miasto cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów spragnionych wypoczynku na łonie natury przy jednoczesnej bliskości do atrakcji miejskich. Teoretycznie w Kościerzynie można relaksować się przez cały rok – nie ma tutaj sezonowości, miasto po prostu warto brać pod uwagę podczas planowania weekendowych wyjazdów poza okresem urlopowym.

Miasto z XIII wieku

Powstanie osady datowane jest na XIII wiek, przy czym wykopaliska archeologiczne potwierdzają, że ludzie żyli w tej okolicy jeszcze kilka wieków przed narodzeniem Chrystusa. Costerina – bo tak brzmiała pierwotna nazwa Kościerzyny – została założona w bliskim sąsiedztwie grodu obronnego. W 1284 roku książę pomorski Mściwój II ofiarował najmłodszej córce księcia Sambora II o imieniu Gertruda Ziemię Pirsna, w skład której wchodziło wiele osad, w tym Costerina. Stała się bardzo ważnym grodem – przebiegały przez nią liczne szlaki handlowe, które docelowo prowadziły do Gdańska. Gertruda została zmuszona przez Krzyżaków do sprzedaży swoich włości. Resztę życia spędziła w Klasztorze Norbertanek w Żukowie. Pamięć o księżniczce Gertrudzie nie umarła – pagórek, na którym stoi budynek Urzędu Miasta Kościerzyna, w 2012 roku przyjął nazwę Wzgórza Księżniczki Gertrudy.

Trzeba uważać na niedźwiedzie

Miasto w swoim herbie ma czarnego niedźwiedzia, który znajduje się pod konarem dębu. Legenda mówi, że potężny niedźwiedź przez bardzo długi okres czasu niepokoił mieszkańców Costeriny. Wyjście do lasu mogło zakończyć się tragicznie – niedźwiedź był bardzo niebezpieczny i bezwzględny dla swych ofiar. Problem z niedźwiedziem rozwiązał syn kowala, który podczas straszliwej walki zabił zwierzę. Dziś niedźwiedzie w tej okolicy to wspomnienie prastarych dziejów Costeriny.

Noclegi w Kościerzynie

Lokalna baza noclegowa pokazuje kaszubską gościnność, bez problemu znajdziemy tutaj kameralny pokój w zaciszu (www.meteor-turystyka.pl/noclegi,koscierzyna,0.html). Klimat tego miasta pozwala na łączenie uroków przyrody z pasją do legend i historii Polski. Pasjonaci legendarnych krain mogą chcieć poznawać Ziemię Pirsna – swoje pierwsze kroki powinni postawić w Muzeum Ziemi Kościerskiej. Miłośnicy kolei mogą odwiedzić Muzeum Kolejnictwa, w którym znajdują się wiekowe, ale funkcjonujące podczas wakacji eksponaty takie jak wagony i parowozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>