Turystyczna perełka – Szczawnica

Standard

Małopolska Szczawnica to malownicza miejscowość, do której przyjeżdżają turyści urzeczeni Pieninami. Piękne krajobrazy, bogata flora, gościnni mieszkańcy i wiele atrakcji sprzyjają temu, aby co roku tu powracać. I chyba każdy przyzna, że górskie pasmo Karpat należy do najbardziej fascynujących i niezwykłych miejsc w Polsce, a nawet w Europie.

Na kartach historii pojawiła się po raz pierwszy w 1413 roku, jednakże istnieją dowody na to, że była to także baza noclegowa wcześniejszych mieszkańców tutejszych osad. Sprzyjający klimat, jak również możliwość łatwej obrony przed atakami wrogów, zachęcało do zamieszkania tuż u podnóży Pienin. Tak jak w przypadku wielu innych polskich miejscowości prestiż podniosło ustanowienie w połowie XIV wieku parafii, która w 1529 roku stała się filią parafii krościeńskiej. Ponadto już w XVI wieku ustanowiono instytucję sołtysa. Wybraniectwo było przywilejem danym wolnemu chłopu, którego zwolnionego z pańszczyzny, gdy odsłużył w wojsku wybrany okres czasu.

Obecnie Szczawnica pełni funkcję miasta uzdrowiskowego, gdzie można napić się wyśmienitej wody, jak i pooddychać świeżym powietrzem. Noclegi prężnie się rozwijają i należą do jednych z najlepszych w województwie małopolskim, a na pewno w powiecie nowotarskim. Miasteczko znajdujące się nad potokiem Grajcarkiem, czyli prawym dopływem Dunajca, dzieli się na dwie części. Jedna (większe połacie miasta) znajduje się w obrębie Beskidu Sądeckiego, a mniejsza w regionie Pienin. Wyjątkowości dodaje również fakt, że większość budynków i infrastruktury została zlokalizowana między pasmem Radziejowej a Pieninami, więc położenie tworzy mikroklimat, który sprzyja poprawie funkcji górnych dróg oddechowych. Korzysta z tego wielu turystów i kuracjuszy kierowanych tu przez lekarzy z całej Polski.

Szczawnica to turystyczna perełka. Można się o tym przekonać szczególnie w okresie letnim, gdy co roku przyjeżdżają tu tłumy wycieczek i indywidualnych turystów. Szczególnie warto zainteresować się pobytem w miejscowości w maju i wrześniu – www.meteor-turystyka.pl/noclegi,szczawnica,0.html, kiedy w regionie spada mniejsza ilość deszczu. Piękna, słoneczna pogoda sprzyja jeszcze bardziej pieszym wędrówkom oraz uczestniczeniu w spływie Dunajcem, co jest niesamowitym doświadczeniem w zasięgu każdego niezależnie od zasobów finansowych i wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>