Stronie Śląskie i okazały obiekt sakralny

Standard

Stronie Śląskie to małe, turystyczne miasteczko na Dolnym Śląsku. Jego historia sięga średniowiecza, jednak wtedy tereny te nie należały do Polski. Własnością naszego kraju miejscowość stała się dopiero po zajęciu tych terenów przez wojska radzieckie w 1945 roku. To miejscowość turystyczna z bardzo klimatyczną ofertą noclegową. Dlatego też Stronie Śląskie oprócz rozmaitych niespodzianek turystycznych, ma na swoim terenie wyjątkowo okazyjne noclegi. Można się tu zatrzymać w Ośrodku MENOS, Amadeus Villa Park, lub w Villi Elise Park Pnesion.

Jednym z największych i najstarszych zabytków Stronia Śląskiego, a zarazem atrakcją turystyczną jest kościół Matki Bożej Królowej Polski i świętego Maternusa. Znajduje się on w centrum miejscowości, przy ulicy Kościelnej. Został on zbudowany na naturalnym wzniesieniu, przez co znacznie góruje nad pozostałą zabudową miasta. Możliwe, że jest to trzeci kościół w tym miejscu. Pierwszą drewnianą świątynię wybudowano tu w XIII wieku, obecny kształt zawdzięcza ona przebudowie z XVIII wieku. Świątynia jest orientowana, to znaczy zwrócona w kierunku wschodnim. Prostokąt tworzący podstawę ma 38 metry długości i 21 metry szerokości. W środku znajdują trzy nawy i zaokrąglone prezbiterium. Podstawa wieży jest jednocześnie przedsionkiem głównego wejścia. Na szczycie umieszczono dzwon.

Nad głównym wejściem, na kartuszu jest herb fundatorów. Wyżej, we wnęce znajduje się figura Chrystusa. Środek kościoła utrzymany jest w stylu barokowym i neobarokowym. Ołtarz główny pochodzi z XVIII wieku. Witraże zostały ufundowane i wykonane w XX wieku. Przedstawiają one sceny Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W prezbiterium umieszczono też dwa ołtarze boczne. Pod rzeźbioną amboną znajduje się kamienna chrzcielnica. W nawach bocznych umieszczono płaskorzeźby Drogi Krzyżowej. Sklepienie nawy zostały pokryte freskami. Naprzeciwko ołtarza umiejscowiono prospekt organowy i chór. Kościół otoczony jest kamiennym murem, kiedyś był on granicą przykościelnego cmentarza. Po wewnętrznej stronie murów umieszczono figurę Jana Nepomucena, przyniesioną tu z pobliskiego mostu. Obok znajduje się Krzyż Misyjny i grota wzniesiona po śmierci Jana Pawła II. W sąsiedztwie mamy budynek plebanii i szkołę – gimnazjum imienia Marianny Orańskiej. Na przełomie XX i XXI wieku stworzono iluminację kościoła. Jest ona włączana wieczorami podczas ważnych świąt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>