Konin miastem festiwali

Standard

W Koninie, co roku odbywa się kilka festiwali, na które warto zarezerwować sobie czas. Konińska baza hotelowa [http://meteor-turystyka.pl/noclegi,konin,0.html] oferuje tanie noclegi, dzięki którym w naszym zasięgu znajdują się światowej klasy artyści, występujący na wydarzeniach.

Czytelnicy poezji świetnie znają grudniowy Salon Poezji Anny Dymnej. W wielu miejscowościach organizuje ona publiczne czytanie wierszy przez zaproszonych gości – impreza ma też miejsce w Koninie. Początkowo spotkania prowadził Szymon Pawlicki – aktor urodzony w Koninie. Pojawiają się wiersze poetów z różnych epok – także teksty prozatorskie i wspomnienia. Uczestniczyli w nich: Andrzej Łapicki, Zbigniew Zamachowski czy Anna Polony.

Konin jest też domem dla Festiwali Filmowych. Najbardziej znanym jest Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby. Są prezentowane filmy kina niezależnego, zarówno fabularne, jak i dokumenty. Na OKFN zawsze zapraszany jest "niezależny" gość kinowy. Konkurs gościł już: Jana Machulskiego. To najstarsza impreza, tego rodzaju w Polsce. Kolejnym popularnym wydarzeniem, związanym z filmem jest Przegląd Polskich Filmów Fabularnych "Debiuty", liczy już prawie 30 jesiennych lat. Co roku prezentuje najciekawsze debiuty reżyserskie. Przetrwał nawet lata 90., gdy przy braku środków było ich niewiele. Wydarzenie promuje konstruktywną wymianę pokoleń w polskim kinie, stając się miejscem spotkania dla młodych i starszych reżyserów a także dyskusji nad ich filmami. Od czasu do czasu wyświetla się także "filmy-ikony", jako wspomnienia starszych edycji. Warto pamiętać o sierpniowym Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Ludowej. To interaktywne spotkanie ze światem ludowości – twórcy z różnych krajów prezentują dzieła sztuki ale także występują z regionalnymi tańcami w tradycyjnych strojach. Przygotowywane są też dania ze swoich kultur. Imprezy zachęcają do bliższego poznania oferty oraz historii miasta. W Koninie łatwo znaleźć zarówno dobrą kuchnię, jak i przyjazne dla portfela noclegi dla pojedynczych osób, rodzin i całych grup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>