Kilka słów o Festiwalu im. Jana Kiepury

Standard

Krynica-Zdrój to słynny dziewiętnastowieczny kurort usytuowany na południu Polski, w województwie małopolskim sąsiadujący z Beskidem Sądeckim. Nazwana perłą wśród uzdrowisk nie słynie jednak tylko z nich, albowiem w Krynicy rok w rok odbywa się słynny Europejski Festiwal im. Jana Kiepury, który przyciąga rzesze turystów i fanów twórczości sosnowieckiego śpiewaka i aktora, na czas jego trwania o nocleg w przytulnym krynickim hoteliku martwić się trzeba nawet kilka miesięcy wcześniej.

Kiepura cieszył się chyba największą światową sławą wśród polskich śpiewaków okresu międzywojennego. Odnosił sukcesy na deskach największych teatrów na całym świecie, dzięki czemu mógł pozwolić sobie na wybudowanie w Krynicy Górskiej (bo tak też mówi się o Krynicy-Zdrój) willi „Patria”, która stała się miejscem kręcenia filmów pod koniec lat trzydziestych. Dzisiaj jeden z najpopularniejszych pensjonatów w tych okolicach, czterokondygnacyjny budynek z ciągnącymi się balkonami i ogromnym tarasem na parterze, charakteryzuje się klasyczną formą, harmonijnymi proporcjami i monumentalizmem tak rzadko przecież dzisiaj spotykanymi i odzwierciedlał ówczesne, luksusowe szwajcarskie i austriackie hotele. Sama formuła festiwalu natomiast przypominać może wielkie dzieła operowe albo spektakle baletowe czy teatralne. Trwający aż dwa tygodnie festiwal to jeden z większych letnich festiwali w tej części Polski i jedyny w swoim rodzaju w Europie, podczas którego corocznie występuje prawie tysiąc artystów obserwowanych przez dziesiątki tysięcy widzów. Twórcą tego najważniejszego i największego wydarzenia kulturalnego w regionie jest nikt inny jak Stefan Półchłopek, dziś Honorowy Obywatel Krynicy-Zdrój, nieżyjąca już legenda uzdrowiska pod Górą Parkową, przyjaciel Kiepury, który w ten sposób pragnął upamiętnić jego życie i twórczość. Tegoroczna edycja, jak i w przypadku poprzednich, odbywać się będzie w Pijalni Głównej przy Bulwarach Dietla.

Modernistyczna pijalnia wód mineralnych została oddana do użytku w 1971 roku, dzisiaj odrestaurowana i zaadaptowana do organizacji nowoczesnych wydarzeń na jej terenie. Towarzyszący jej kontrast pomiędzy egzotyczną roślinnością, a zewnętrzną aurą szczególnie widoczny jest w okresie zimowym, kiedy w pijalni przechadzać się można pomiędzy palmami. Pijalnia Główna otwarta jest codziennie od 10 do 21 i mieści się przy ulicy Nowatorskiego 3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>