Jak powstały Sudety?

Standard

Przedgórze Sudeckie oraz część tak zwanej Niziny Śląskiej bez wątpienia obejmuje swoisty blok przedsudecki. Pewne jednostki sudeckie są zatem obcięte pewnym uskokiem, a jednocześnie brzeżnym – to właśnie one przechodzą na określony obszar bloku, tak zwanego przedsudeckiego. Podkreśla się, iż są to kolejno: metamorfik kaczawski, a więc strefa kaczawska, jak i również blok sowio-górski czy kopuła Keprnika. Wskazuje się również na Kopułę Desny czy masyw Żulowej.

Warto zdecydować się na górskie noclegi, co daje odpowiednia baza noclegowa, by pozwolić sobie na wypoczynek, a jednocześnie poznanie tych wszystkich zakątków. Sudety zostały również wypiętrzone w czasie tak zwanej orogenezy kaledońskiej i orogenezy hercyńskiej. Miejmy więc na uwadze, iż to właśnie w tym momencie nastąpiła swoista metamorfoza powstałych skał z grupy osadowych oraz wulkanicznych. Przez przeszło 200 milionów lat przedstawiane obszary były bez wątpienia niszczone – działo się to poprzez liczne czynniki zewnętrzne. To właśnie w wyniku tych sytuacji, Sudety zostały zrównane.

Faktem jest, że istnienie Sudetów zawdzięcza się jedynie orogenezie. Zatem sztywne oraz grube warstwy występującej skorupy ziemskiej w żaden sposób nie zostały w prawidłowy sposób sfałdowane, bądź potrzaskane na nawet kilkanaście części. To właśnie z nich każda bez wątpienia została wyniesiona na wskazaną wysokość. Zostały utworzone góry zrębowe, a co za tym również idzie obszar tegoż bloku przedsudeckiego w żaden sposób nie został w pewien sposób wydźwignięty.

One thought on “Jak powstały Sudety?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>