Atrakcje Puszczy Białowieskiej – rezerwat pokazowy żubrów

Standard

W sezonie wakacyjnym wielu ludzi wybiera się w Tatry i nad Bałtyk, a północno-wschodnie tereny Polski cieszą się mniejszym powodzeniem. Trudno zrozumieć dlaczego tak się dzieje, ponieważ Puszcza Białowieska wyróżnia się rozległymi lasami i jeziorami, dziką fauną i florą, a także ciekawą kulturą ludową. Baza noclegowa (Meteor) rozproszona po malutkich, malowniczych wioskach zaprasza turystów zarówno latem, jak i w pozostałych porach roku.

Najczęściej odwiedzane obszary w tych okolicach to tereny Białowieskiego Parku Narodowego, znanego wszystkim głównie ze stad dzikich żubrów. Te przepiękne zwierzęta goście mogą oglądać w Rezerwacie Pokazowym Żubra, gdzie grupa tych ssaków żyje w ogromnej zagrodzie, w której panują warunki podobne do naturalnych. Oprócz żubrów zwiedzający ujrzą tu żubronia, czyli krzyżówkę zwykłej krowy z dzikim żubrem, koniki polskie wywodzące się od tarpanów, a także jelenie, dziki, sarny i łosie. W rezerwacie pokazowym spotkać można również rysia i stadko wilków. Zwiedzający spacerują między wybiegami dla dzikich zwierząt po wytyczonych ścieżkach, przy których zbudowano wiaty obserwacyjne oraz specjalne podwyższenia, aby łatwiej można było na sporych wybiegach dostrzec ich mieszkańców. Tabliczki dydaktyczne, które umieszczono przy każdym wybiegu pozwalają turystom na zapoznanie się z zachowaniami białowieskich zwierząt oraz ich charakterystycznymi postawami. Na obejście całego ośrodka należy przeznaczyć parę godzin. Oprócz dzikich zwierząt, turyści mogą podziwiać w ośrodku typową dla białowieskich lasów florę, a przy wejściu na obszar ostoi zakupić lokalne suweniry, w tym pochodzący z okolicznych pasiek miód. Park narodowy, który utworzono przed wojną, rozwija się coraz szybciej, stanowiąc podstawową atrakcję okolic Białowieży. Ostoja żubrów to jeden z najciekawszych zakamarków Białowieskiego Parku Narodowego. Walory dydaktyczne rezerwatu przyciągają do niego liczne wycieczki szkolne, ponieważ dzieciom przyjrzenie się żubrom w ich środowisku sprawia wiele radości.

Wielu wczasowiczów wykupuje sobie na Podlasiu noclegi. Puszcza Białowieska to piękny teren, a jedną z jego głównych atrakcji stał się pokazowy rezerwat żubrów, w którym zwiedzający mogą zobaczyć te ciekawe zwierzęta w specjalnych zagrodach, w otoczeniu majestatycznych lasów i innych współmieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>