Atrakcje Dolnego Śląska – Bystrzyca Kłodzka

Standard

Bystrzyca Kłodzka to średniej wielkości miasteczko położone w sercu Kotliny Kłodzkiej. Z roku na roku Kotlina Kłodzka, a jednocześnie sama Bystrzyca cieszą się coraz większym zainteresowaniem turystycznym. Powodów tego procesu może być kilka. Jeden z nich to naturalne piękno Kotliny Kłodzkiej. Przedgórze Sudetów to tereny porośnięte lasami, na których dominuje rolnictwo, nie istnieją potężne fabryki i zakłady pracy. Znajduje się tu też kilka parków krajobrazowych i wiele innych form ochrony przyrody. Dzięki temu jest to jedno z niewielu miejsc współczesnej Europy, gdzie możliwe jest jeszcze podziwianie naturalnego piękna przyrody.

Kolejny powód to bogata historia rejonu. Tereny te przez setki lat zamieszkiwała ludność niemiecka. Wysiedlenie ich i osiedlenie tu Polaków nastąpiło dopiero po zmianie granic po II wojnie światowej. Dodatkowym czynnikiem jest położenie blisko przy granicy czeskiej. Wszystko to spławiło, że obecnie na terenie Kotliny Kłodzkiej przeplatają się elementy trzech kultur – polskiej, czeskiej i niemieckiej.


 

Sama Bystrzyca Kłodzka to miasto, które bardzo dynamicznie rozwija się pod względem turystycznym. W przeciągu kilkunastu lat odnowiono miejski ratusz, rynek, mury obronne, zabytkowe miejskie budynki, a obecnie trwają prace nad udostępnieniem do zwiedzania miejskich podziemi. Przygotowywana jest specjalna trasa turystyczna. Poza renowacją starych zabytków, w Bystrzycy powstają nowe atrakcje. Jedną z nich jest powstała pod koniec ubiegłego roku Kryształowa Aleja Gwiazd. Znajduje się ona w centrum miasta, wzdłuż wewnętrznej strony murów obronnych. Składa się z podświetlonych odlewów twarzy stworzonych przez światowej sławy artystę pochodzącego z Bystrzycy Kłodzkiej. Pierwszą osobą, której odlew twarzy pojawił się w bystrzyckiej alei był reżyser Kazimierz Kutz. To nie jedyna znana osoba, która w ostatnim czasie gościła w mieście. W ciągu ostatnich kilku lat byli tu – obecny prezydent RP Andrzej Duda, Minister Edukacji, Wojciech Cejrowski czy Artur Chamski. Co roku, z okazji święta miasta organizowany jest trwający kilka dni festyn. Oprawę muzyczną przygotowują znani polscy artyści – Sylwia Grzeszczak czy Margaret.

Wybierając Bystrzycę Kłodzką jako miejsce wypoczynku, warto zarezerwować wcześniej miejsce noclegowe. Może to zrobić za pomocą internetu. Dobre oferty noclegowe przygotowały tutejsze hotele, hostele, pensjonaty, a nawet kwatery prywatne. Ceny noclegów w Bystrzycy Kłodzkiej są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy bardzo drogie miejsca, jak i te przygotowane dla turystów o mniejszych zasobach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>